Jak rozwijać mowę dziecka?

  1. Obserwuj czy Twoje dziecko reaguje na dźwięki. Prawidłowo funkcjonujący słuch warunkuje czynny rozwój mowy. Dziecko najpierw słyszy i rozumie potem zaczyna mówić. Słuch jest podstawą w procesie nabywania mowy.
  2. Mów do dziecka. Opisuj otaczający go świat, to co wspólnie robicie. Nazywaj wykonywane przez niego czynności. ALE nie zalewaj swojego dziecka potokiem słów. Bądź jego partnerem w rozmowie. Poczekaj na reakcję swojego dziecka i nawiąż rozmowę.
  3. Zwracając się do dziecka używaj prawidłowej formy. Unikaj spieszczeń i przesadnych zdrobnień – tzw. „mowa nianiek”. Jeśli sam masz wadę wymowy, skonsultuj się z logopedą który doradzi Ci odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj, dziecko naśladuje wzorzec mowy i wymowy najbliższych.
  4. Zwracaj uwagę czy dziecko oddycha przez otwarte usta, czy nocą ślini poduszkę i chrapie. Nieprawidłowy tor oddychania (przez usta) może być wynikiem obniżonego napięcia mięśniowego bądź powiększonego migdałka. Tego typ oddychania wpływa na nieprawidłowe wzorce wymowy.
  5. Rodzicu! Nie karm dziecka wyłącznie musami, miękkimi bułkami czy parówkami. Ważna jest różnorodność w naturalnym karmieniu. Te same mięśnie odpowiedzialne za pobieranie pokarmów biorą udział w mówieniu. Dziecko karmione sztucznie może mieć problemy z pionizacją języka, sprawnością warg czy napięciem policzków.
  6. Rozwijaj mowę dziecka poprzez zabawę. Wykorzystuj każdą sytuację: spacer, kąpiel, wspólne gotowanie, ubieranie. Wielokrotnie używaj nazw otaczających przedmiotów by utrwalić prawidłowy wzorzec.
  7. Opowiadaj dziecku bajki, ucz rymowanek, śpiewaj piosenki – to pobudzi jego wyobraźnie i ciekawość poznawczą. Dzięki temu rozwija się również uwaga, koncentracja i pamięć Twojego dziecka.
  8. Odpowiadaj na pytania dziecka wyczerpująco i cierpliwie. Sam zadawaj pytania na temat wysłuchanej bajki itp. Dzięki temu wzbogaca się słownik bierny i czynny. Dziecko uczy się właściwego akcentu, melodii i rytmu wypowiedzi.
  9. Nie poprawiaj błędnych wypowiedzi dziecka w sposób ostentacyjny. Nie naśmiewaj się z jego nieprawidłowych realizacji. Dyskretnie poprawiaj błędy swojego dziecka. Rozmowa z Tobą ma sprawiać Twojemu dziecku przyjemność.
  10. Pamiętaj o aktywności fizycznej. Rozwijaj motorykę dużą i małą, która wpływa na rozwój mowy, funkcjonowanie mózgu, zdolności poznawcze i intelektualne.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

ODWIEDŹ NAS:
LIPOWA 20/4 20-024 LUBLIN I PIĘTRO

Copyright 2019 ® All rights reserved.